TORNADO

TORNADO -  NAJRAZORNIJI  VJETAR  NA  ZEMLJI

Tornado je razorni vrtložni vjetar. Najčešće ima oblik tamnog lijevka koji se spušta iz grmljavinskog oblaka do tla. Tornadi mogu biti uski tek pedesetak metara, ali i široki preko jedan kilometar. često su kratkog vijeka, a obično traju manje od 15 minuta. Medjutim, prema svojoj veličini, oni su vjerojatno najrazorniji od svih vjetrova. Naime, brzine vjetra u tornadu mogu prijeći 400 km/h! Na sreću, samo u manje od 1% grmljavinskih nepogoda nastaje tornado.

Razlog njihova nastanka nije sasvim jasan. Oni su često povezani s grmljavinskim olujama. Preduvjet njihova stvaranja je topla i vlažna zračna struja. Kada se ona nade iznad hladne podloge javljaju se jake uzlazne struje. Ako se stvore odredeni uvjeti iz olujnog oblaka spušta se lijevak - rotirajući stupac zraka koji se proteže prema tlu usisavajući poput divovskog usisavača sve što nije dobro pričvršćeno.

"ALEJA TORNADA"

Iako se javljaju u raznim dijelovima svijeta ( npr. u Australiji, čak i u Velikoj Britaniji), područje gdje je tornado najrazvijeniji i najčešći jesu Velike ravnice u SAD-u. Tu se svake godine pojavi više od 700 tornada. Pojas Velikih ravnica od Texasa do Nebraske poznat je pod nazivom "aleja tornada". Ovdje su tornadi uglavnom sporiji i kraće opstaju, ali su zato najbrojniji. Tako Texas, Oklahoma i Kansas imaju gotovo trećinu svih tornada u SAD-u.

RUŠILAčKA SNAGA TORNADA

Najsnažniji vjetrovi na Zemlji svake godine uzrokuju ogromne materijalne štete, a često odnose i ljudske živote. Iako je promjer tornada u prosjeku 150-600 metara i traju svega nekoliko minuta, za njima ostaje trag razaranja. Ti spiralni vjetrovi mogu podići drveće, ljude, automobile, krovove, pa čak i cijele kuće. Tlak zraka u tornadu izrazito je nizak. Zbog razlike tlakova u lijevku tornada i u njima zahvaćenih kuća, dogada se da neke kuće jednostavno eksplodiraju.

Dugogodišnja istraživanja pridonijela su efikasnijoj zaštiti od tornada. U SAD-u je razvijena služba za upozoravanje koja prati kretanje tornada i vodi brigu o pravovremenoj evakuaciji stanovništva. Ipak je potrebno još dosta istraživanja i vremena da bi čovjek uspio bar donekle kontrolirati tornada, ali i sve ostale ćudi prirode.

ZANIMLJIVOSTI

w Ako tornado prijede preko jezera, može u sebe usisati vodu zajedno s njezinim stanovnicima. Kada tornado oslabi životinje padaju na zemlju poput kiše.

w Engleska ima više tornada po kvadratnom kilometru nego ijedna druga zemlja, ali su oni obično blagi.

w Najveća brzina vjetra u tornadu (450 km/h) izmjerena je 1958. u Wichita Fallsu, Texas.

w Godine 1879. u Kansasu je tornado srušio željezni most i  isušio rijeku ispod njega.

w Godine 1989. jedan je tornado u Bangladešu pobio 1300 ljudi.

« Studeni 2020 »