Datum objave: 11. veljače 2025.
Kategorija: Korisni sadrzaji

Što je disleksija?

Disleksija je jezično utemeljena poteškoća koju obilježavaju problemi u dekodiranju riječi, tj. povezivanju glasa i slova. Te poteškoće nisu u skladu s obzirom na dob i ostale kognitivne sposobnosti te nisu rezultat senzoričkih poteškoća.” (https://www.omoguru.com/hr/dyslexia/osnove-disleksije-i-razumjevanje-njezinih-karakteristika/)

Kako “nastaje” disleksija?

Jasni uzroci disleksije još su uvijek nepoznati. Ono što znamo jest da se ona može nasljeđivati kroz generacije te da je neurobiološkog podrijetla. To znači da su putovi u mozgu zaduženi za vještinu čitanja drugačije spojeni nego kod ostalih ljudi.

Koja su obilježja disleksije?

Simptomi disleksije mogu biti različiti kod različitih ljudi. Neke od čestih pojava kod disleksije su: teškoće u povezivanju glasa i slova prilikom čitanja, sporo i “isprekidano” čitanje, teškoće u razdvajanju i spajanju glasova ili slova unutar riječi (fonemska analiza i sinteza) te teškoće u razumijevanju pročitanog.

Što ako sumnjamo na disleksiju?

Ako ste kod sebe ili kod nekoga koga znate primijetili neke od gore navedenih obilježja disleksije, javite se što prije najbližem logopedu. To su stručnjaci osposobljeni za provedbu procjene i dijagnostike disleksije.

Ako Vas zanimaju dodatne informacije o disleksiji ili želite preuzeti besplatan e-vodič sa savjetima za roditelje djece s disleksijom, istražite dolje navedene poveznice:

  • https://piamia.hr/wp-content/uploads/2021/10/Savjeti-za-roditelje.pdf
  • http://hud.hr/bitna-obiljezja-disleksije/
  • https://www.omoguru.com/hr/pocetna/
  • www.logoped.hr

Čitanje je vještina koja se potiče, razvija i usvaja od najranije dobi, tj. od samog rođenja. Postoje različiti načini kako ju poticati u predškolskoj dobi kako bismo djetetu olakšali čitanje kada jednom krene u školu.

S obzirom da pojedina djeca, iz različitih razloga, ne uspijevaju svladati čitanje nakon prvog razreda, stručnjaci su osmislili razne aplikacije i strategije kako bi se potaknulo i olakšalo usvajanje i razvijanje vještine čitanja. Neke od tih su:

  • com – web stranica s različitim informacijama o teškoćama čitanja, fontovima i idejama za vježbanje (https://www.omoguru.com/hr/)
  • skole.hr/audio-lektire/ – web stranica sa zvučnim zapisima lektira koja olakšava praćenje čitanog teksta. Učenik može čitati književno djelo i istovremeno pustiti audio zapis. (https://lektire.skole.hr/audio-lektire/)

Mihaela Vugrinec,

mag.logoped.

Pročitajte još

Građa laka za čitanje

Popis lektirnih naslova prilagođenih za čitanje – građa lagana za čitanje 1. razredJacob i Wilhelm Grimm: Bajke (izbor)Hans Christian Andersen: Bajke (izbor)Jens Sigsgaard: Pale sam na svijetu 2. razredCarlo Collodi: Pinocchio 3....

Kako lakše čitati

Čitanje je vještina koja se potiče, razvija i usvaja od najranije dobi, tj. od samog rođenja. Postoje različiti načini kako ju poticati u predškolskoj dobi kako bismo djetetu olakšali čitanje kada jednom krene u školu. S obzirom da pojedina djeca, iz različitih...

Skip to content