Uzbudljivo Regionalno Prvenstvo Hrvatske u Sudokuu za osnovnoškolce!

Mladi matematičari natjecali su se u zagonetnom svijetu Sudokua na Regionalnom Prvenstvu Hrvatske 2022. u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec, školi domaćina regionalnog natjecanja „Sudoku 2022“ u subota 26.11.2022.

Najuspješniji natjecatelji u kategoriji Mali bistrići u našoj regiji od 1 357 učenika pozvani na Regionalno natjecanje Sudoku prvenstva Hrvatske su učenici u Međimurskoj županiji: 5. mjesto Nikol Kirić 4.A i 6. mjesto Jakov Kirić 4.A s mentoricom Marijom Kovač; 6. mjesto Lorena Ciceli i 7. mjesto Leon Novak 4.A s mentoricom Ivanom Slukić.

Najuspješniji natjecatelji u kategoriji Kadeti u našoj regiji od 1 683 učenika pozvani na Regionalno natjecanje Sudoku prvenstva Hrvatske su učenici u Međimurskoj županiji: 4. mjesto osvojio je Vedran Štefulj 8.A, 5. mjesto Nela Marciuš 7.B, 8. mjesto Dino Vinko  8.A i 12. mjesto Noa Molnar 7.B razred s mentoricom Karmen Habijan Buza.

Bravo!

Ovo prestižno natjecanje okuplja mlade ljubitelje matematike i logike koji se natječu u rješavanju jedne od najpopularnijih zagonetki na svijetu. Sudoku je igra logike koja je postala pravi globalni fenomen. Sastoji se od kvadratne mreže podijeljene na devet manjih kvadrata, također podijeljenih na devet polja. Cilj je popuniti svako polje brojem od 1 do 9, pri čemu se isti broj ne smije ponoviti u istom redu, stupcu ili manjem kvadratu. Sudoku zahtijeva logičko razmišljanje, strpljenje i preciznost, te je izazov koji će testirati vještine svakog sudionika.

Prvenstvo Hrvatske u Sudokuu okuplja najbolje osnovnoškolce iz cijele zemlje, a natjecatelji će se nadmetati u nekoliko kategorija, ovisno o dobi. Svaki sudionik će imati priliku pokazati svoje vještine rješavanja Sudoku zagonetki kroz seriju izazovnih runda te ima posebnu zanimljivost - kategorija "Timski Sudoku". U ovoj kategoriji, timovi osnovnoškolaca se udružuju i zajednički rješavaju Sudoku zagonetke što promiče timski rad, suradnju i strategiju među sudionicima.

Prvenstvo Hrvatske u Sudokuu nije samo natjecanje, već i prilika za učenje, razmjenu iskustava i upoznavanje s drugim zaljubljenicima u matematiku. Sudionici su imali priliku upoznati se s mladim matematičarima iz drugih škola, razgovarati o svojim pristupima rješavanju zagonetki i stjecati nova znanja i vještine za osnovnoškolce te je događaj koji spaja ljubitelje matematike i logike iz cijele zemlje. Natjecanje je testiralo njihove matematičke vještine, ali i pružalo nezaboravno iskustvo i nova prijateljstva.

Ako ste zaljubljenik u matematiku i logiku, Prvenstvo Hrvatske u Sudokuu je pravi događaj za vas! Pridružite se iduće godine natjecanju i otkrijte čarobni svijet Sudoku zagonetki.

Evo nekoliko zanimljivosti o Sudoku:

1. Matematička magija: Sudoku se temelji na matematici, posebno na području kombinatorike. Svaka Sudoku zagonetka ima samo jedno rješenje, a broj mogućnosti za popunjavanje praznih polja je zaista ogroman! Matematičari su izračunali da postoji oko 6,670,903,752,021,072,936,960 (više od 6 sekstilijuna!) mogućih načina za popunjavanje praznih polja u standardnoj Sudoku mreži.
  2. Svijet Sudoku rekorda: Postoje natjecanja u rješavanju Sudoku zagonetki diljem svijeta, a neki igrači su postali pravi majstori u ovoj igri. Najbrže rješavanje Sudoku zagonetke zabilježeno je u Velikoj Britaniji 2018. godine, kada je natjecatelj riješio zagonetku za samo 1 minutu i 23.93 sekunde! Impresivno, zar ne?
  3. Pozitivni učinci: Sudoku je više od zabavne igre. Igranje Sudoku zagonetki može pomoći u razvijanju vaših matematičkih vještina, logičkog razmišljanja, koncentracije i strpljenja. Ova igra potiče vaš mozak da razmišlja na različite načine i pronalazi uzorke i rješenja.
  4. Sudoku u svakodnevnom životu: Sudoku nije samo igra koju možete igrati na papiru ili u posebnim knjigama. Danas postoje razne aplikacije i online platforme na kojima možete igrati Sudoku zagonetke na svom mobitelu ili računalu. Ova igra je postala toliko popularna da je često pronađete i u novinama ili časopisima.
  5. Sudoku za sve uzraste: Sudoku je dostupan za igru svim uzrastima. Postoje lakše verzije za početnike i djecu, ali i teže verzije koje će izazvati i najiskusnije igrače. Dakle, bez obzira na svoju dob, uvijek možete pronaći Sudoku zagonetku koja vam odgovara.

Sudoku je više od obične igre. To je matematička zagonetka koja nas izaziva i potiče na razmišljanje. Igranje Sudokua može biti zabavno, ali i korisno za razvijanje vaših matematičkih vještina. Ako još niste probali, zašto ne biste danas uzeli olovku i papir i započeli rješavati neke Sudoku zagonetke? Tko zna, možda postanete pravi majstor Sudokua!

Uživajte u zagonetkama i zabavite se s Sudokuom!

objavio: Karmen Habijan Buza   datum: 29. 5. 2023.