Opće informacije

Stručni suradnik - logoped:

Mihaela Gaća, magistra logopedije

Radno vrijeme:

• ponedjeljak, srijeda: 12.30 - 18.30
  • utorak, četvrtak, petak: 7.30 - 13.30

KONTAKTI: telefon: 040/821 495

e-mail: mihaela.gaca1@skole.hr

Čime se bavi logoped?

Logoped je nazavisan stručnjak čije se središnje aktivnosti ostvaruju na području prevencije, procjene i rehabilitacije poremećaja humane komunikacije, jezika, govora i glasa, i to:

• poremećaja izgovora glasova
  • poremećaja tečnosti govora
  • jezičnih teškoća
  • poremećaja čitanja, pisanja i računanja (disleksije, disgrafije i diskalkulije)
  • poremećaja glasa
  • komunikacijskih poremećaja
  • rad s osobama iz dvojezičnih sredina
  • rad s osobama s posebnim potrebama na poboljšanju verbalne i neverbalne učinkovitosti (intelektualne teškoće, cerebralna paraliza i kronične bolesti, sljepoća i slabovidnost, autizam)
  • rehabilitacija slušanja, jezika i govora kod osoba s oštećenjem sluha
  • poremećaja oralno – laringealnih funkcija
  • razvoj i upotreba alternativnih i augmentativnih sustava komunikacije
  • afazije, dysarthrie, dyspraxie
Logoped kao stručni suradnik u osnovnoj školi

Logoped u ulozi stručnog suradnika u školi obavlja niz poslova:

·        neposredan logopedski rad s učenicima

Najveći dio svog radnog vremena u školi logoped provodi u individualnom terapijskom radu s učenicima matične i područnih škola, koji u najvećem broju slučajeva dolaze na logopedske vježbe u suprotnu smjenu od one u kojoj imaju nastavu. Logoped radi na otkrivanju, ublažavanju ili otklanjanju poteškoća govorno-glasovno-jezične komunikacije, čitanja, pisanja i učenja te na rehabilitaciji slušanja i govora kod djece s oštećenjem sluha. Radi i s učenicima koji imaju poteškoće u učenju i praćenju nastavnog gradiva te prati rad i napredak učenika koji se školuju prema Rješenju o primjerenom obliku školovanja.

·        suradnja s roditeljima

Logoped upoznaje roditelje s vrstom  i stupnjem teškoća te značajkama psihofizičkog stanja učenika i potrebitostima terapije. Informira ih o postupku  utvrđivanja psihofizičkog statusa i primjerenog oblika školovanja. Instruktivno radi s roditeljima s ciljem njihovog uključivanja kao aktivnih sudionika terapijskog procesa, izrađuje pisane uputa za roditelje, izrađuje vježbe za rad kod kuće, uzima heteroanamnestičke podatke, upućuje na dodatne dijagnostičke procjene. Osposobljava roditelje za sudjelovanje u specifičnim potrebama učenika.

·        suradnja s učiteljima

Logoped pruža podršku učiteljima u svrhu unapređenja odgojno – obrazovnog procesa, u izradi individualnih odgojno-obrazovnih programa, a osobito u stvaranju boljih inkluzivnih uvjeta i razvoju inkluzivne kulture, radi poboljšanja kvalitete školovanja učenika s posebnim obrazovnim potrebama.

·        rad u stručnom timu škole

Logoped surađuje s članovima stručnog tima škole te s drugim stručnjacima izvan škole, radi otkrivanja, procjene i praćenja učenika s teškoćama i testiranja djece za upis u prvi razred. Sudjeluje u unapređenju odgojno-obrazovnog procesa te kulturne i javne djelatnosti škole.

Logopedske vježbe na daljinu

Poštovani roditelji i dragi učenici!

Obzirom na trenutnu situaciju i nemogućnost provođenja logopedskih vježbi u klasičnom obliku, početkom svakog tjedna ovdje ćete moći pronaći materijale za vježbu kod kuće te poveznice na stranice koje bi Vam mogle pomoći u pronalaženju aktivnosti koje se mogu izvršavati kod kuće.

Naravno, materijalima se mogu poslužiti svi zainteresirani.

U slučaju kakvih pitanja, slobodno me kontaktirate na mail: mihaela.gaca1@skole.hr

Sretno!

Poveznice - korisne informacije:

Poveznice - aktivnosti:

1. RAZREDI:

UKOLIKO JE DIJETE RIJEŠILO ZADATKE, MOLIM DA MI FOTOGRAFIJU ISTIH POŠALJETE NA MAIL.

2.RAZREDI:

3. RAZREDI: