"Biram zdravu hranu, a ne cigarete"

Krajem svibnja, točnije 31. 5. 2023. Svjetski je dan nepušenja. Tim danom tradicionalno se završava program Trening životnih vještina za ovu školsku godinu. Ove je godine obilježen u Goričanu, u Etno kući na Šoderici. Moto ovogodišnjeg obilježavanja glasi  „Biram zdravu hranu, a ne cigaretu“.

Naša je škola sudjelovala u obilježavanju pod vodstvom školske pedagoginje Tine Kolarek, učiteljicama Željkom Klamfar Kirić i Marijom Kovač i s po jednim predstavnikom učenika iz četvrtog, petog, šestog i sedmog razreda – razreda u kojima se provodi TŽV.  To su bili Matej Sklepić, Jakša Jalušić, Jakov Kirić , Mia Gašparlin i Ema Mikulić.

Naša se škola, uz pomoć učitelja Veljka Posavca, predstavila i jednim plakatom s temom „Biram zdravu hranu, a ne cigaretu“.  Na samome susretu, nakon uvodnih govora i pozdrava, naši su učenici mogli proći i isprobati 9 punktova sa sadržajima vezanim uz zdrav život. Tako su mogli više saznati i educirati se o bolestima uzrokovanim ovisnostima (pušenje, alkoholizam, uporaba droga), isprobati simulacije poput „pijane maske“, upoznati se s igrama koje se igraju vani i nisu povezane sa suvremenom tehnologijom (npr. viseća kuglana, bacanje frizbija,…), dobiti korisne informacije o zdravoj prehrani ( voće i povrće) i tjelovježbi.

Naši su predstavnici dobili zadatak svoja saznanja i iskustva prenijeti svojim razredima na satu razrednika. Ovakva obilježavanja nemaju za funkciju samo edukaciju i prevenciju od pošasti suvremenog doba već su uvijek prilika i za nova prijateljstva, druženja i iskustva te osobni rast i razvoj. A zdrav, educiran, veseo i prijateljski raspoložen pojedinac čvrst je temelj za širenje pozitivne energije i znanja za sve oko sebe.

objavio: Željka Pavlic   datum: 2. 6. 2023.