Škola u prirodi - Fužine

Ponedjeljak, 21.5.2018. Svaki je četvrtaš s nestrpljenjem dočekao ovaj dan, sanjao ga. Ispred škole jutarnja dječja graja, brundanje autobusa i roditeljski pozdrav mahanjem za sretan put. Možda i pokoja suza.

U NP Risnjak dočekala nas je nasmijana vodičica. Povela nas je poučnom stazom Leska i ispričala puno različitih zanimljivosti. Iako neki bez kondicije, sljedeća dva sata hodali smo bez ikakvih pritužaba. Zrak je bio čist i svjež što je godilo našim plućima.
    U Ogulinu smo posjetili Ivaninu kuću bajki. Na njezinu pragu dočekao nas je Malik Tintilinić i pomogao nam da pokretom uprizorimo  Šumu Striborovu. Okušali smo se i u slaganju puzzli. Kod Đulinog ponora čuli smo vrlo tužnu priču o tragičnoj ljubavi dvoje mladih.
Cijeli se Gorski kotar doimlje baš bajkovito. Iznad grada Ogulina pruža se planina Klek čiji vrh podsjeća na usnulog diva Regoča. Ivani Brlić-Mažuranić zasigurno nije bilo teško stvarati bajke jer je motive nalazila na svakom koraku.
     Sljedeći dan proveli smo na otoku Krku. Posjetili smo crkvicu sv.Lucije u Jurandvoru i Franjevački samostan na otočiću Košljunu. Plovidba brodicom baš nas je oduševila.
U Crikvenici smo posjetili Aquarij s morskim životinjama Jadrana i toplih mora. Morski psi su nas se posebno dojmili. Iako još mali, nimalo ne ulijevaju povjerenje. No to nas nije obeshrabrilo da se po prvi put ove godine „bućnemo“ u more bez bojazni da ćemo susresti morskog psa. Okupani i slane kože bili smo spremni za zabavno veče u kojem smo baš uživali.
      Posljednji je dan bio rezerviran za posjet špilji Vrelo i vožnju turističkim vlakićem oko jezera Bajer. Put nas je dalje vodio do grada Rijeke, središta Primorsko-goranske županije.
Prošetali smo gradom i upoznali različite znamenitosti.
      Već pomalo umorni, ali puni dojmova krenuli smo prema domu. Slijedilo je kratko zaustavljanje u Karlovcu u McDonald'su kako bismo smirili glasne trbuščiće.
Svatko od nas četvrtaša zasigurno će još dugo prebirati po sjećanjima „Škole u prirodi.“

Četvrtaši

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 12. 6. 2018.