Škole za Afriku

Učenici i učitelji naše škole godinama sudjeluju u projektu Škole za Afriku skupljajući novac za najsiromašniju djecu Afrike kojoj je potrebno omogućiti obrazovanje.

Potaknut vizijom Nelsona Mandele, koji je smatrao da obrazovanje može biti pokretač ljudskih života, UNICEF je još 2004. godine uspio ujediniti 27 zemalja svijeta koje su se uključile u skupljanje novaca za afričke škole.

Naime, više od 38 milijuna afričke djece nema osnovne preduvjete za obrazovanje, što znači da im nedostaju učitelji, škole, klupe, ploče, knjige ili čak osnovni školski pribor poput bilježnica, olovaka, bojica…

Učenici 3. a razreda sa svojom su učiteljicom Anom Marciuš Knezić ove godine napravili i korak dalje. Cijele školske godine traje njihov projekt u kojemu upoznaju život ljudi u Africi, uče o uvjetima školovanja afričke djece, o biljkama i životinjama u Africi. Nakon učenja i proučavanja osobitosti afričkoga načina života, učenici su krenuli u izradu suvenira čijom bi prodajom financijska sredstva donirali UNICEF-u i projektu Škole za Afriku. Radove su napravili od lako dostupnoga, jeftinoga i otpadnoga materijala te na taj način razvijali i svijest o ekologiji. Rezultate svojega rada predstavili su na izložbi radova u školi.

Iako zbog pandemije svoje suvenire neće moći prodati, učenici su iz svojega projekta ponijeli mnoga korisna znanja i ono najvažnije, još jednu veliku dozu ljudskosti i svijesti o važnosti pomaganja.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 26. 5. 2021.

« Svibanj 2024 »