Ukidanje samoizolacije uz samotestiranje

Poštovani roditelji i učenici !

MZO je objavilo Upute za provođenje mjere „Model ukidanja samoizolacija u osnovnim i srednjim školama uz provođenje dobrovoljnog samotestiranja učenika“ Preuzmi :   Upute      Izjava     Video

Ističem najbitnije odrednice:

• Provođenjem mjere samotestiranja učenika je dobrovoljno.
  • Samotestiranje se provodi jednom tjedno (Preporuka škole: nedjelja) kod kuće.
  • Preporuka je da testiranje provodi roditelj učenika, a ne sam učenik.
  • Rezultat testa zapisuje se i obavještava učitelja na prvom satu nastave.
  • Učenik koji provodi mjeru i test je negativan, ne ide u samoizolaciju ako je bio u kontaktu s pozitivnom osobom u školi ili izvan nje.
  • Roditelj/skrbnik koji ne želi provoditi mjeru treba ispuniti Izjavu i dostaviti je razredniku.
  • Učenik koji ne provodi mjeru, ide u samoizolaciju ako je bio u kontaktu s pozitivnom osobom u školi ili izvan nje. Mjeru samoizolacije izriče epidemiolog ili školski liječnik.
  • Za učenike koji ne provode mjeru i idu u samoizolaciju škola nije dužna organizirati online nastavu.

Način distribucije testova, Uputa i Izjava:

• Upute i Izjave roditelji će dobiti od razrednika putem maila ili fizički prema dogovoru.
  • Testovi će se podijeliti preko učenika u školi čim ih zaprimimo (vjerojatno u petak).
  • Svaki učenik (koji se želi samotestirati) dobiti će dva testa, za dva tjedna.
  • Učenici koji se neće testirati, a preuzeli su testove trebaju ih vratiti razredniku.
  • Učenici i razredi koji su u samoizolaciji ili su pozitivni, dogovoriti će se s razrednikom kada da dođu pred školu i razrednik će im uručiti testove.

Dodatna pojašnjenja - zbog upita raoditelja:

• Niti jednom učeniku neće biti uskraćena nastava i obrazovanje jer je to suprotno razumu i zakonu.
  • Svaki učenik (bez obzira na samotestiranje ili ne) dolazi u školu redovito osim ako je pozitivan.
  • Ukoliko se u razredu pojavi pozitivan učenik svi se učenici razreda moraju dodatno testirat.
  • Učenici koji se samotestiraju dobivaju testove besplatno u školi, a učenici koji se ne samotestiraju obavljaju testiranje u vlastitom aranžmanu.
  • Negativni učenici nastavljaju ići u školu, a ako su pozitivni ostaju doma.
  • Učenik koji ne sudjeluje u samotestiranju i nije se testirao u vlastitom aranžmanu ide u samoizolaciju – prema uputama HZJZ.
  • Za sve pozitivne učenike škola organizirano daje podršku preko online nastave.
  • Za učenike koji se ne samotestiraju i ne žele se testirati u vlastitom aranžmanu pa su u samoizolaciji zbog kontakta s pozitivnom osobom, škola nije u obavezi održavati online nastavu. što ne znači da neće u svakom pogledu pomoći tom učeniku.
  • Svi učenici koji se trenutno nalaze u samoizolaciji u ponedjeljak se vraćaju u školu ukoliko se samotestiranjem pokaže negativan rezultat.
  • Učenici koji su pozitivni i zbog toga doma ostaju do isteka izolacije koja je određena.
  • Roditelji učenika koji su oslobođeni samoizolacije (prebolio unazad 4 mj. ili dvaput cijepljen) mogu se samotestirati (nedjeljom) kao i svi drugi učenici - u tom slučaju preuzimaju 2 testa.
  • Ukoliko se takvi roditelji ne odluče redovito samotestirati ne potpisuju Izjavu i ne preuzimaju testove, te imaju pravo dobiti testove u školi ako se u razredu pojavi pozitivan učenik.

objavio: Ivica Paić   datum: 9. 2. 2022.

« Svibanj 2024 »