Međunarodni projekt: Razmišljam, osjećam, djelujem - kultura i jezici

Od srijede 8. do subote 11. listopada 2014. godine naši su učenici Ena Srnec, Luka Mikolaj, Dijana Drvenkar, Sara Tepeš, Karlo Celinger i Marko Varga zajedno s učiteljicom Jasnom Pevec sudjelovali na Međunarodnom projektu „Razmišljam, osjećam, djelujem - kultura i jezici“ u Osnovnoj školi Raka u Sloveniji.

Na projektu su sudjelovale i škole iz Stupara u Bosni i Hercegovini, Čačka u Srbiji, Štipa u Makedoniji te škola domaćin jer glavni je cilj bio obnoviti stara prijateljstva južnih Slavena.

Naši su učenici u Sloveniju krenuli u 13 sati. U Osnovnoj školi Raka družili su se s učenicima iz ostalih škola i navečer prisustvovali otvorenju projekta. Nakon večere učenici su sa svojim obiteljima-domaćinima krenuli u njihove domove.

Četvrtak su proveli u Osnovnoj školi Raka. Odmah nakon dolaska u školu prezentirali su svoje zemlje, gradove/sela i škole. Nakon poučnih prezentacija  prisustvovali  su nastavi slovenskog i engleskog jezika, te matematike i prirode na kojoj su iskusili drugačiji, no ipak sličan i učinkovit način podučavanja kakav i mi imamo.

Nakon ručka, na sportskim su aktivnostima mogli iskušati penjanje po umjetnoj stijeni i hodanje po „slacklineu“, no mogli su igrati i nogomet, košarku, badminton i stolni tenis. Nakon igre i zabave u dvorani krenuli su na razne radionice. Imali su priliku posjetiti likovno-tehničku, jezičnu, glazbenu radionicu te radionicu smijeha. Na likovno-tehničkoj radionici slikali su slike sprejem i izrađivali vlastite suvenire, na jezičnoj radionici su izrađivali slovensko-hrvatsko-srpsko-bošnjačko-makedonske rječnike, na glazbenoj su radionici naučili svirati pomoću „vlastitih instrumenata“, a na radionici smijeha svi su se ludo nasmijali jer - smijeh je lijek. Navečer su predstavili rezultate rada radionica i svi zajedno otpjevali pjesmu „We are the World“.

Sljedećeg su jutra upoznali i učenike nižih razreda OŠ Raka te krenuli na izlet u Krško. Na putu do GEN energije učenici su vidjeli Nuklearnu elektranu Krško. U GEN energiji su učili o protjecanju i potrošnji uglavnom električne energije i radili zanimljive pokuse, npr. stvaranje holograma i priključivanje na 600 tisuća volti. Učenici su zatim krenuli u Dvorac Rajhenburg, a tamo su slušali o njegovoj povijesti koja se proteže od 10. stoljeća do danas. Znameniti dvorac im je probudio svijest o dugoj povijesti Krškog, no o njoj su još više saznali u Muzeju grada Krško. U Muzeju su upoznali život Janeza Vajkarda Valvasora te njegova djela i izrađivali šešire kakve su nosili kmetovi u seljačkoj buni. Po povratku u Raku ostatak dana proveli su s obiteljima koje su ih udomile, družeći se s njima na različite načine – igrajući tenis, na bowlingu...

U subotu, zadnjeg dana boravka u Sloveniji, oprostili su se s novostečenim prijateljima i za kraj posjetili Cvičkov hram, vinotočje u Raki, u kojem su kušali juhu od posebne vrste luka, a učitelji i vino Cviček. Sklopljena su brojna prijateljstva, komunikacija s novostečenim prijateljima još traje, pa možemo zaključiti da je cilj ostvaren.

Marko Varga, 6. a

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 17. 10. 2014.

« Svibanj 2024 »