Dan planeta Zemlje - Zelena čistka

Kako je jednostavno, ali važno izdvojiti  jedan dan za čisti okoliš,  pokazali su naši učenici i 20. travnja nizom aktivnosti koje će nam Zemlju učiniti ljepšom, čišćom i dugovječnijom, a našu školu dijelom svjetskog projekta

Dan planeta Zemlje - Zelena čistka

Ove se godine, 21. travnja, u našoj zemlji provodi velika akcija čišćenja okoliša Zelena čistka. Zelena čistka dio je akcije World Cleanup 2012 i globalnog pokreta Let's do it! u kojem sudjeluju 82 zemlje svijeta. Cilj je okupiti što veći broj ljudi u zajedničkoj borbi protiv zagađivanja planeta Zemlje. I naša se škola uključila u ovu akciju nizom aktivnosti. Tako su:

· 29. ožujka – učenici sedmih i osmih razreda sa svojim razrednicima sudjelovali (u suradnji s Općinom Nedelišće) u akciji „Više cvijeća manje smeća“ i očistili smeće na području od Trnave do pruge, odnosno od Čakovca do Dunjkovca. Ukupno je očišćena površina od oko 3 km2 i prikupljeno oko 200 kg otpada.

Kako je jednostavno, ali važno izdvojiti jedan dan za čisti okoliš, pokazali su naši učenici i 20. travnja nizom aktivnosti koje će nam Zemlju učiniti ljepšom, čišćom i dugovječnijom, a našu školu dijelom svjetskog projekta. Tog je dana školsko dvorište odjekivalo žamorom ne samo zbog dječje igre i smijeha već zbog aktivnih punktova na kojima su učenici dali svoj obol Zelenoj čistki.

· 20. travnja - članovi Etno i Cvjećarske grupe (njih 21 sa svojim voditeljicama) posadili cvijeće na gredicama u školskom dvorištu i u teglama na balkonu, te uredili postojeće cvjetne gredice.

· 20. travnja - svi učenici škole, njih preko 600, (u suradnji s Udrugom oboljelih od leukemije i limfoma iz Čakovcaskupljali su plastične čepove. Skupljeno je oko 150 kg koji ne samo da neće završiti u prirodi već će poslužiti kao sirovina za ortopedska pomagala.

· 20. travnja - svi učenici škole (u suradnji s Socijalnom zajednicom „Humana nova“ iz Čakovcaskupljali su staru odjeću. Prikupljeno je preko 300 kg odjeće koja će umjesto po livadama naći svoje mjesto kao reciklirana sirovina.

· 20. travnja - učenici grupe biologa, uz pomoć domara škole, (u suradnji s Centrom izvrsnostipostavili su dvije kućice za šišmiše u dvorištu škole i time barem jednoj vrsti povećale šansu da opstane pored čovjeka.

· 20. travnja - za učenike četvrtih razreda u matičnoj i dvije područne škole (u suradnji s udrugom „Nobilis“ iz Čakovcaodržane su radionice o razvrstavanju otpada. Tako su mališani naučili koliko je važno sortiranje i odlaganje otpada.

· 20. travnja - za učenike prvih razreda učenici osmih razreda održali su radionice na kojima su izveli kemijske pokuse za dokazivanje ugljika.

· 23. travnja - svi učenici škole dovršili su Zelenu čistku velikom akcijom skupljanja starog papira i plastičnih vrećica. Skupljeno je oko 10 000 kg papira i oko 100 kg plastičnih vrećica.

Svim ovim akcijama, u nekoliko dana, škola je poprimila zelenu boju. Njima se nastojalo utjecati na svijest učenika da svatko od nas svojim ponašanjem i izgrađenim stavom može pridonijeti ljepoti i očuvanju Zemlje. Sudeći po učeničkom angažmanu, uspjeh je polučen.

objavio: Ivica Paić   datum: 26. 4. 2012.

« Svibanj 2024 »