Tehnologija - spas ili propast

U OŠ Nedelišće već se godinama radi na velikim školskim projektima u kojima sudjeluju svi učenici, djelatnici, a često i zainteresirani roditelji. Prvi od njih bio je Priča o traperu, zatim Žena – nekad i danas, Školo moja (kojim smo obilježili i proslavili 50-u godišnjicu školske zgrade i osmislili himnu škole), Dobar dan, Europo (kojim smo obilježili priključivanje Hrvatske EU), Zrinski (kojim smo u suradnji s prijateljskom OŠ Rikard Katalinić Jeretov iz Opatije napravili i izveli mjuzikl Put u prošlost (s tematikom Zrinskih) izveden i u Centru za kulturu Čakovec povodom Dana Međimurske županije kao i u Opatiji u dvorani hotela Adriatic).

I u ovogodišnji projekt Tehnologija – spas ili propast uključili su se baš svi učitelji škole (i ostali djelatnici prema zaduženjima) – razrednici sa svojim razredima, voditelji sa svojim izvannastavnim aktivnostima, predmetni učitelji s temama iz svojega predmeta, pojedini učitelji s interesnim skupinama učenika…

Cilj projekta bio je upoznati učenike s pojmom i značenjem tehnologije, s razvojem tehnologije po granama i područjima, s utjecajem tehnologije na osobni i društveni kontekst, osvijestiti kod učenika i potencijalne negativne posljedice, opasnosti i mogućnosti zlouporabe tehnologije, formirati svijest o potrebi vođenja brige za sigurno i odgovorno korištenje novih tehnologija, ali i pobuditi interes za kreiranjem novih tehnologija i inovacijama.

Planiralo se, razmišljalo, smišljalo, istraživalo, razrađivalo tjednima.

Istraživali smo povijest tehnologije po granama – u prometu, graditeljstvu, komunikacijama, zdravlju, proizvodnji, stanovanju, obrazovanju; refleksije tehnologije u umjetnosti i kulturi, društvenim odnosima i sportu; proučavali tehnologiju kao znanstveni alat; bavili se tehnološkim greškama i zlouporabom tehnologije te tehnologijom budućnosti.

Rezultati rada predstavljeni su izložbama, posterima, predavanjima, radionicama, PP prezentacijama, kvizom pa čak i scenskim prikazom. A posebno su nam zanimljivi bili i automobili koje su članovi Oldtimer kluba Međimurje izložili u školskome dvorištu.

objavio: Martina Horvat Kolar   datum: 14. 5. 2016.

« Ožujak 2024 »