Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se svake godine 3. prosinca.

Cilj je promicanje razumijevanja problematike invaliditeta i mobilizacije, podrške koja omogućuje dostojanstvo, ostvarenje prava i dobrobiti osoba s invaliditetom provedbom na nacionalnoj, regionalnoj i globalnoj razini, kao i postizanje svijesti o veličini i posljedicama invaliditeta za osobu i društvo u cjelini.

Kako je nastao Međunarodni dan osoba s invaliditetom?

Dana 8. kolovoza 1956. godine, u rudniku ugljena Bois du Casier u Belgiji, planuo je požar u kojem su stradala 262 rudara.Ta se nesreća pamti kao rudarska nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena. U spomen na taj događaj određeno je i obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.

Potpisivanjem Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, 2007. godine, Republika Hrvatska se obvezala da će poštivati odredbe koje se tiču prava na obrazovanje, rad i zapošljavanje, pristupačnost, zdravlje, rehabilitaciju i osposobljavanje, te uključivanje u zajednicu, uz osiguravanje razumne prilagodbe i bez diskriminacije.

Jedan od ciljeva Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom je poticanje sudjelovanja osoba s invaliditetom u obiteljskom životu i životu zajednice. U poboljšanju životnog standarda i pružanju mogućnosti za aktivno uključivanje osoba s invaliditetom značajno doprinose stvaranju pozitivne predodžbe u javnosti o osobama s invaliditetom, njihovim potrebama i time promiču njihovo uključivanje u život zajednice.

Prema podacima UN-a više od milijardu ljudi u svijetu ima neki oblik invaliditeta, a više od 100 milijuna osoba s invaliditetom su djeca. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz ožujka ove godine, u Hrvatskoj živi više od pola milijuna osoba s invaliditetom. Oni čine oko 12% ukupnog stanovništva.

objavio: Karla Lešnjak   datum: 4. 12. 2017.