Vijesti iz PŠ Pušćine

Dani zahvalnosti za kruh i plodove zemlje u PŠ Pušćine

Hvaljen budi, Gospodine moj,

Po sestri i majci nam Zemlji.

Ona nas hrani i nosi, slatke nam plodove,

Cvijeće šareno i bilje donosi.

Pjesma stvorova, sv. Franjo Asiški

Prelijepi stihovi sv. Franje, kojima bismo trebali otpočinjati svaki svoj dan kako bismo se učili zahvalnosti te zamjećivali nezaslužene darove našega Stvoritelja, najbolji su uvod u Dane zahvalnosti za plodove zemlje i Dane kruha, koje svake godine obilježavamo u drugom tjednu listopada.

Datum obilježavanja Dana kruha povezan je sa Svjetskim danom hrane kako bi se podigla svijest o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i očuvanju biološke raznolikosti, ali i kako bismo razmišljali o svim Božjim darovima u svome životu.

Zato su se i učenici, učiteljice i djelatnici područne škole Pušćine ove srijede, 11. listopada 2023. podsjetili za što sve možemo i trebamo biti zahvalni.

Učinili su to prigodnom molitvom prije užine, a nakon nastave programom za Dane zahvalnosti za kruh i plodove zemlje koji su pripremili učenici od 1. do 4. razreda, članovi vjeronaučne grupe. Pjesmom, recitacijama, molitvom i poznatim izrekama o kruhu istaknuli su važnost te svakodnevne i jednostavne namirnice koja nije samo naša temeljna hrana, nego i dio naše tradicije i književnosti, ali i svakodnevnog govora.

Na kraju programa kušali su razne kolače, peciva i voće koje su pripremile vrijedne ruke učenika i njihovih mama i baka prije toga još jednom zahvalivši Bogu Stvoritelju na svim duhovnim i materijalnim darovima kojima nas obasiplje.

objavio: Svjetlana Miletić   datum: 11. 10. 2023.